Justice (R) Qazi Muhammad Farooq

Occupation:

Justice

Designation: Chief Election Commissioner, Pakistan
Institution / Org:

Election Commission Of Pakistan

Views & Comments: 9941 (Views) / 1 (Comments)
Articles: 0 Article(s)
Phone Messages: 0 Phone Message(s)

31.2% 64.6% 4.2%
 
 
 

Total 48 Votes
Invalid votes : 2
Details | Fame Graph

Justice (Retd.) Mr. Qazi Muhammad Farooq
Chief Election Commissioner
Election Commission Of Pakistan)
PH: +92-51-9201915

Personal Information:
Date of Birth: 6th January, 1938 (Abbottabad)
Qualification:
* Passed Matriculation Examination from Dennys High School, Rawalpindi in 1954;
* Graduated from Gordon College, Rawalpindi in 1958;
* Obtain Degree of Bachelor of Laws from University Law College, Lahore in 1960;

Practical Experience:
* Practiced as a lawyer at abbottabad till 1967;joined P.C.S. (Judicial Branch) in 1967;
* Worked as Civil Judge at Charsadda, Lakki Marwat, Bannu and as Senior Civil Judge, Mardan till 1974;
* Promoted as additional District and Sessions Judge in July1974 and served as such at Haripur, abbottabad and Mansehra till april, 1977; during this period participated in 28th advanced Course in Public administration and Development at N.I.P.A., Lahore;
* Promoted as District and Session Judge in april, 1977 and worked as such at Mansehra, Bannu and Peshawar till September, 1982; During this period attended the 1st advanced Course in Shariah in the Institute of Shariah and Legal Profession, Islamabad as also the 1st advanced Course in Shariah in the Islamic University, Madina Munawara;
* Promoted to B.P.S. 20 in august 1982; appointed Provincial Election Commissioner, N.W.F.P. in September, 1982;
* Repatriated to Judiciary in January, 1988 and posted as Registrar, Peshawar High Court; during this period participated in the International Visitor Programme administration of Courts in the United States arranged by the United States Information agency and attended LAWASIA Trial Court administrators Conference held in Singapore from 3rd to 8th april, 1989; elevated to the Peshawar High Court on 29th September, 1991;
* Visited Iran in 1992 as a member of the Supreme Court Delegation and attended a course on alternate Dispute Resolution in San Francisco (U.S.A) in July, 1998.
* appointed as Chief Justice Peshawar High Court on 12th May, 1999 and retired on 5th January, 2000.
* appointed as Judge Supreme Court of Pakistan on 4th February, 2000 and retired on 31st December, 2003. During this period remained member Law Reforms Commission, Judge-in-charge, Federal Judicial academy, Islamabad;
* Visited the Peoples Republic of China as a member of the Supreme Court Delegation and participated in the australian Educators Forum held in Philippines on February 11 – 14, 2003.
* appointed as member of Law and Justice Commission of Pakistan and Chairman, Committee of administration, al-Mizan Foundation in august, 2005.


Reader's Comments Write Your Comment
 
   
 
Private 
Notify me when comment has been approved and published 
Please do not use indecent language. Any comment with abusive or foul language will be removed.


Shahan ( Islamabad,Pakistan) Friday, May 22, 2009 5:51:18 PM (MDT - USA)
****** of musharraf

Phone Messages


Previous Phone messages

No Records Found
Public Figures